بلاگ

مهمترین دلیل شکست کسب و کارها چیست؟

این مطلب رو آهسته بخون!

دوست من، توی این مطلب میخوام در مورد مهمترین دلیل شکست کسب و کارها توضیح بدم. در کسب و کار، خیلی وقت ها مشکل از محصول یا مدل کسب و کار و یا مدل درآمدی کسب و کار نیست. حتی شاید، مدیر کسب و کار مهارت های تخصصی خوبی هم داشته باشه اما اون رونقی که باید وجودداشته باشه، نباشه. حتما افرادی رو که دانش و تخصص عالی دارند اما درآمد خوبی ندارند دیدی . به نظر تو دلیلش چیه؟ چه عاملی باعث میشه بعضی ها در کسب و کار رشد نکنند و حتی شکست بخورند؟  باید بگم:

 

مهمترین دلیل شکست کسب و کارها، دیده نشدن یا گم نامیه

 

وقتی آدم ها ندونند که تو وجود داری، مسلما بهت مراجعه هم نمی کنند. همین دلیل باعث میشه که درآمد کمتری داشته باشی و در نهایت گردش پولیه کمتری وجود داشته باشه و بعد هم شاید شکست بخوری.

همیشه این رو یا شنیدیم یا خوندیم که برای اینکه مشتری های بیشتری داشته باشیم و در واقع دیده بشیم، باید تبلیغات کنیم. اما تبلیغات تنها یک بخش از فرآیند بازاریابیه. تنها تبلیغ کردن به شرطی که درست هم انجام بشه، جوابگو نیست. ما باید فرآیند بازاریابی رو به درستی انجام بدیم. بعضی از افراد بازاریابی رو برابر با تبلیغات میدونند. در حالی که کاملا اشتباهه. تبلیغات جزیی از فرآیند بازاریابیه و بازاریابی کلی تره. پس تا اینجا متوجه شدیم که مهمترین دلیل، دیده نشدنه. حالا میخوام که یه بار با هم بازاریابی رو معنی کنیم.

 

بازاریابی دقیقا یعنی چی؟

 

تعریف های زیادی در مورد بازاریابی وجود داره. اما من یه تعریف ساده رو برای خودم مشخص کردم.

بازاریابی یعنی فرآیند ایجاد و حفظ ۳ نکته خیلی خیلی مهم:

۱- ارتباط

۲- اعتماد

۳- فروش

 

پس بازاریابی یعنی فرآیند ایجاد و حفظ ارتباط،‌ اعتماد و بعد هم فروش.

یعنی تو در ابتدا باید با جامعه هدف کسب و کارت ارتباط برقرار کنی و بعد اعتماد سازی کنی. اگه این دو مورد رو به خوبی اجرا کنی، فروش خیلی خیلی راحت تر انجام میشه. دلیل این فروش راحت اعتمادیه که بین تو و مخاطبت وجود داره. مسلما خودت هم این رو تجربه کردی. وقتی میخوای خریدی رو انجام بدی،‌ گزینه اولت فروشنده ایه که بهش اعتماد بیشتری داری.

 

خب، حالا یه سوال مهم رو میخوام مطرح کنم: چطوری با مخاطب کسب و کارمون، ارتباط برقرار کنیم؟

 

بهترین و اثربخش ترین روش برقراری ارتباط، تولید محتواست. اونم تولید محتوای جذاب.

 

اگر میخوای که توی فضای آنلاین پادشاهی کنی، باید محتوای جذاب تولید کنی و توجه مخاطب رو جلب کنی. آقای انیل ه. پینک توی کتاب ذهن کامل نو در مورد تغییر روند پولسازی در کسب و کارها توضیحات جالبی رو داده.

 

تولید محتوا

 

آقای پینک میگه، تا چند سال پیش دنیا در دست افرادی بودند که اطلاعات خوبی داشتند، مثل برنامه نویس ها و مهندسان. اما الان دنیا داره به افرادی منتقل میشه که حس خوبی رو ایجاد میکنند.

در واقع میشه گفت، بزرگ ترین ثروت سازان دنیا برندها و افرادی هستند که روی قلب و احساس مخاطبشون تاثیر میذارند و حس خوبی رو به اونها منتقل میکنند. و بدون شک یکی از مهارت ها و شغل هایی که در دنیای جدید ثروت سازه، تولید محتواست.

 

کتاب ذهن کامل نو

 

اما تنها تولید محتوا کافی نیست. محتوا باید جذاب باشه. باید مخاطب رو درگیر کنه. باید کاری کنه که در این دنیای پرهیاهو که توجه مردم به شدت کم شده، محتوا رو مصرف کنه. در حال حاضر مردم در شبکه های اجتماعی و اینترنت انواع محتواهای باکیفیت و بی کیفیت رو تجربه کردند و این رو خیلی راحت تشخیص میدند. همین باعث شده که انتظارشون و سطح توقعشون بالا بره و هر محتوایی نتونه اونها رو جذب کنه.

 

باید بگم که در مرحله برقراری ارتباط در فرآیند بازاریابی،‌ این ۲ مورد رو باید خیلی بهش توجه کنیم:

  • تولید محتوا
  • ارائه محتوای حرفه ای

 

محتواها، فرمت های مختلفی دارند. متنی، صوتی یا پادکست، ویدیویی، کتاب یا پی دی اف و …

آدم ها هم کانال های ارتباطی مختلفی دارند: بعضی ها با مطالعه احساس بهتری دارند، بعضی ها با دیدن و بعضی ها هم فقط با شنیدن.

بنابراین، ما باید فرمت های مختلف محتوا رو تولید و منتشر کنیم تا مخاطب بیشتری رو پوشش بدیم. ما در میلاد آکادمی همین کار رو میکنیم و در فرمت های مختلف، محتوا تولید میکنیم.

محتواهای ویدیویی رو با اسم میم تی وی تولید میکنیم.

محتوای صوتی که به صورت مصاحبه هستند رو با اسم بردن بدون باختن تولید میکنیم.

و محتواهای صوتی که در مورد معرفی کتابه رو با اسم میم بوک تولید و منتشر میکنیم.

 

و امــــــا…

 

محتوای جذاب چه مزیت هایی داره؟

  • افزایش ترافیک سایت
  • افزایش فروش در سایت یا شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام
  • تبدیل بازدید کننده به مشتری وفادار
  • بهبود رتبه سایت در گوگل
  • افزایش فالوور در شبکه های اجتماعی
  • برندسازی شخصی یا سازمانی

 

جمع بندی

تولید محتوا باعث میشه هر روز مخاطب های جدیدی به سمت کسب و کار ما بیان و ارتباطشون با ما شروع بشه. استمرار در تولید محتوا، باعث اعتمادسازی میشه و همین اعتمادسازی فروش رو خیلی خیلی برای ما ساده میکنه.

با تولید محتوای حرفه ای و مستمر، با مخاطب های کسب و کارت ارتباط برقرار کن، اعتماد سازی کن و فروشت رو افزایش بده. برای تولید محتوای دیجیتال من دوره ای رو طراحی کردم که خیلی بهت کمک میکنه که در زمان کم، فرمت های مختلف محتوایی رو تولید و منتشر کنی.

 

ساخت ویدیوی آموزشی

 

ثبت نام در دوره دیجیتال مَستر

 

 

اشتراک گذاری:
تلگرام میلاد آکادمی

دیدگاهتان را بنویسید