بلاگ

سه مرحله اصلی بازاریابی اینترنتی

در مورد بازاریابی تعریف های خیلی زیادی از بزرگان این حوزه وجود داره. برای مثال:

 

تعریف بازاریابی از نظر کاتلر (Philip Kotler):

فرایندی که به‌ وسیله آن شرکت‌ها مشتری را درگیر می‌کنند و به ساخت روابط مستحکم با مشتری و آفرینش ارزش برای او در مقابل کسب ارزش از او می‌پردازند.

 

پیتر دراکر (Peter Drucker)، یکی از بزرگ‌ترین متفکران مدیریت در جهان که برخی او را پدر مدیریت نوین جهان میدونن، میگه:

اگر بخواهیم از چیستی کسب‌وکار مطلع شویم، ناچار باید از هدف شروع کنیم. تنها یک هدف ارزشمند برای کسب‌وکار قابل‌تصور است و آن خلق مشتری است. این مشتری است که چیستی یک کسب‌وکار را تعیین می‌کند و اوست که مایل به پرداخت پول برای کالا و خدمات شماست. کالا و خدماتی که برآمده از دل طبیعت و حاصل تبدیل منابع طبیعی به کالاها و ثروت است. آنچه یک کسب‌وکار تولید می‌کند، چندان اهمیتی ندارد و در آینده موفقیت کسب‌وکار تعیین‌کننده نیست؛ بلکه آنچه مشتری فکر می‌کند، می‌خرد و به‌عنوان “ارزش” در نظر می‌گیرد، تعیین‌کننده است. به همین سبب هدف کسب‌وکار، خلق مشتری است. یک کسب‌وکار، تنها و تنها دو کارکرد تجاری مهم دارد: بازاریابی و نوآوری.

 

تعریف بازاریابی از دید انجمن علمی آمریکا:

بازاریابی مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، نهادها و فرایندهایی است که برای خلق، ارتباط، تحویل و مبادله پیشنهاداتی به کار می‌رود که برای مشتریان، شرکا، مراجع و جامعه ارزشمند است.

 

همینطور که میبینید تعریف های متعددی وجود داره و من خودم همیشه علاقه دارم که از پیچیدگی ها دوری کنم و تعاریف رو خیلی ساده و دسته بندی شده ارائه کنم. برای همین سعی کردم مفهوم بازاریابی رو به این صورت برای خودم تعریف کنم.

تعریف بازاریابی از دید من:

بازاریابی یعنی فرآیند ایجاد و حفظ ارتباط، اعتماد و فروش.

 

شما الان متوجه شدید که بازاریابی ۳ مرحله اصلی داره و توی هر مرحله باید یکسری کارها رو انجام بدهید تا به مرحله فروش برسید. خیلی ساده…

توی ویدیوی زیر توضیحات کامل تری رو دادم. حتما ویدیو رو مشاهده کنید.

 

 

 

اشتراک گذاری:
تلگرام میلاد آکادمی

دوره های آموزشی مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید